flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Анна МУДРАК взяла участь у підготовці для підтримання кваліфікації суддів місцевих загальних судів

28 жовтня 2022, 14:05

    Сьогодні завершується дистанційне навчання суддів місцевих загальних судів, яке тривало з 24 по 28 жовтня 2022 року. В час коли рф, бомбардує населені пункти України, руйнує об’єкти соціального та правового призначення, робота судів України не припинена, оскільки конституційні права громадян на звернення до суду не можуть бути обмежені. Враховуючи, що судова влада у правовій державі має бути ефективною, в таких складних умовах, є необхідність для підтримання кваліфікації суддів.

   Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Анна МУДРАК взяла участь у підготовці для підтримання кваліфікації суддів місцевих загальних судів організованої відділом підготовки суддів та Львівським регіональним відділеннями Національної школи суддів України.

 Незважаючи на складні умови підготовки: повітряні тривоги, відключення електропостачання, тощо, програма для суддів була насичена та актуальна.

    Ярослав ЛЕВИК – суддя Львівського апеляційного суду розповів про основні аспекти однієї із засад цивільного судочинства - верховенство права, зокрема розкрив зміст поняття, критерії дотримання верховенства права відповідно до Висновків Венеційської комісії та про практику застосування окремих елементів верховенства права національними судами. Також тренер розкрив проблемні питання провадження у цивільній справі в суді першої інстанції (особливості розгляду заяви про забезпечення позову; представництво інтересів осіб в судовому процесі (адвокатом, прокурором, іншими суб’єктами); критерії визначення справи як “малозначної”; застосування заходів процесуального примусу у цивільному процесі; судовий розгляд в порядку окремого провадження; процесуальні строки розгляду цивільних справ (співвідношення розумного строку розгляду справи за практикою ЄСПЛ та строків за ЦПК України); релевантність застосування статті 6 ЄКПЛ національними судами. Про те, як пройти психологічну адаптацію в умовах війни, суддям розказав Андрій МАСЛЮК – заступник начальника відділу науково-методичного супроводження психологічної підготовки суддів, доктор психологічних наук, доцент.

   Слухачі НШСУ розглянули презентацію на тему «Еволюція законодавства і судова практика», підготовлену суддею Вищого антикорупційного суду, кандидатом юридичних наук - Вірою МИХАЙЛЕНКО. Про застосування судом ефективного способу захисту порушеного права, актуальну практику Верховного Суду, новелу “Ефективний спосіб судового захисту”: нормативне регулювання, імплементація міжнародних стандартів та практики ЄСПЛ; понятійний апарат новели матеріального та процесуального права; переваги і ризики новели визначення судом ефективного способу захисту; підстави та умови визначення судом ефективного способу судового захисту приватного права та інтересу: визначення алгоритму застосування новели; недопущення зловживання правами при визначенні судом ефективного способу захисту приватного права та інтересу, говорили з Андрієм ГРУШИЦЬКИМ, суддею Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, кандидатом юридичних наук.

   Ольга ФЕДОРІВ – суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області, кандидатка юридичних наук детально зупинилася на розкритті тем пов’язаних з міжнародними злочинами: ознаки та категорії, співвідношенні понять і концепцій міжнародних злочинів та загальнокримінальних злочинів, злочині геноциду та злочинів проти людяності. Про окремі проблемні питання злочинів агресії розповів суддя Московського районного суду м. Харкова Дмитро КРІВЦОВ.

    Андрій САВЧАК – суддя, голова Перемишлянського районного суду Львівської області, кандидат юридичних наук розповів суддям про воєнні злочини та джерела міжнародного гуманітарного права.

    Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та права дитини стала об’єктом обговорення з Павлом ПАРХОМЕНКОМ, головою Бахмацького районного суду Чернігівської області, кандидатом юридичних наук. На актуальну тему сьогодення: «Управління арештованими активами в період воєнного стану» говорили з Олегом УЛАНОВСЬКИМ, начальником відділу з організації та проведення конкурсних відборів Управління менеджменту активів Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

      Ігор СТЕЛЬМАХ, суддя Львівського апеляційного суду розкрив тему про відповідальність за військові адміністративні правопорушення.

    Ірина КУШНІР менеджерка проєкту РЄ “Підтримка судової влади України для кращого доступу до правосуддя”, кандидатка юридичних наук розповіла слухачам НШСУ про практику Європейського суду з прав людини в контексті збройних конфліктів та з її професійною допомогою здійснено огляд практики ЄСПЛ щодо України за 2019-2020 роки: ст.ст. 5 та 6 ЄКПЛ в світлі справ “Мартиненко проти України”, “Панчук проти України”, “Грубник проти України” та інші стала Судді місцевих судів стали учасниками семінару-практикуму на тему: “Досудове розслідування та судовий розгляд в умовах воєнного стану: виклики сьогодення”. Модераторкою семінару стала Ольга КОРОТКОВА, заступниця начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України.

   Учасники мали можливості удосконалити свої знання в діловій українській мові. В цьому їм допомогла Оксана КАБИШ.

    Актуальні питання розгляду медичних справ у порядку цивільного та кримінального судочинства, саме таку тему розкрила суддям Ірина СЕНЮТА, завідувачка кафедри медичного права ЛНМУ ім. Данила Галицького, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, докторка юридичних наук, професорка.

   Про антикорупційне законодавство, міжнародні стандарти у сфері протидії корупції та їх запровадження в Україні, закони України “Про запобігання корупції” та “Про національне антикорупційне бюро України”, тлумачення норм антикорупційного законодавства; запобігання та виявлення корупційних правопорушень, моніторинг способу життя, Е-декларування майна, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру детально розповіла Інна БІЛОУС, суддя Вищого антикорупційного суду         Слухачі НШС згідно із затвердженою програмою планують послухати Аллу ОЛІЙНИК, суддю Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, кандидатку юридичних наук, доцентку з темою «Актуальні питання щодо розгляду сімейних спорів в умовах воєнного стану».

   Про особливості доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, належність, допустимість та достатність доказів, порядок дослідження та оцінки доказів у кримінальному провадженні, негласні слідчі дії. Міжнародні стандарти та процесуальні вимоги щодо вирішення клопотань про проведення негласної (розшукової) дії, урахування результатів негласних слідчих дій під час доказування у кримінальному провадженні (документи, які підлягають розсекречуванню після проведення НСРД), оцінку доказів з точки зору дотримання законності проведення НСРД, недопустимість доказів, отриманих внаслідок порушення прав та свобод людини, процесуальний порядок визнання судом доказів недопустимими, значення рішень інших судів у питаннях оцінки доказів, особливості оцінки доказів, отриманих з мережі Інтернет, відео та аудіо-файлів при розгляді справ за ч. 3 ст. 258 КК України (створення терористичної групи чи терористичної організації), викладення оцінки доказів у судовому рішенні планується почути від Надії СТЕФАНІВ, судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді.

   У сучасній конституційній державі суд має головне призначення – зберігати діюче право, але, здійснюючи правосуддя, він продовжує бути і творцем права. Ця думка видатного філософа та правознавця Б. Кістяковського залишається актуальною кожного разу, коли оцінюється здатність судової влади реалізувати надані повноваження в розв’язанні спорів, забезпеченні відповідальності учасників правовідносин, котрі беруть участь у судових процесах, виконанні судових рішень, а тим паче в час повномаштабного вторгнення рф.

   Актуальні теми проблемні питання, новітня судова практика та поради тренерів отримані під час п’ятиденної підготовки НШСУ стануть у нагоді суддям у здійсненні професійної діяльності.

Суддя-спікер Олеся Борейко