flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Захист споживчих прав – це складова частина захисту прав людини

15 березня 2022, 08:52
     Під час війни всі фронти важливі 
   У 1983 році 15 березня було закріплене у міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.Датою для святкування цього дня була обрана річниця з дня історичного виступу американського президента США Джона Кеннеді у 1962 році. У виступі були сформульовані чотири головних права споживача: право на безпеку; право на якість товарів і послуг; право на достовірну інформацію про них; право захищати свої споживацькі претензії в суді.Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове довкілля.
    У статті 42 Конституції України зазначено: «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпекою продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів».
    Захист споживчих прав – це складова частина захисту прав людини. У державах із розвиненою економікою споживач здійснює керівну функцію на споживчому ринку. А це можливо лише за активної життєвої позиції кожного громадянина країни за підтримки з боку держави.
    З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану.Навіть в умовах воєнного стану, який спричинено російською агресією, захист прав споживачів не можна нівелювати, адже усі ми – споживачі: незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, оскільки протягом життя споживаємо товари й послуги і платимо за них.
Всесвітній день захисту прав споживачів – ще один привід подякувати тим, хто пильнує інтереси споживачів навіть у такі складні для нашої країни дні.
    Без працюючої економіки ворога не здолати, вона не менш важлива, ніж бойові дії, тому не варто відмовлятися від роботи на час війни, а також не варто переставати бути споживачами, старайтеся тримати оборот коштів максимально можливим і це буде ваш вклад у боротьбу.Звертаємо увагу, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України, а тому в умовах воєнного стану робота судів не припиняється, суди працюють в штатному режимі.
    Тобто споживачам не варто хвилюватися про свої споживацькі права, адже конституційне право людини на судовий захист не може бути обмежено.
    Разом до перемоги! Слава Україні!
 
    Статтю підготовлено суддею-спікером Олесею Борейко