Рівність перед законом — одна з фундаментальних конституційних засад

і важлива умова існування правової держави.
Цей принцип є логічним продовженням засади справедливості.
Принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом забезпечує гарантії доступності правосуддя та реалізації права на судовий захист, закріпленого в частині першій статті 55 Конституції України. Він є похідним від загального принципу рівності громадян перед законом, визначеного частиною першою статті 24 Основного Закону України, і безпосередньо стосується сфери судочинства. Рівність учасників судового процесу передбачає єдиний правовий режим, що забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав.
Про забезпечення рівності сторін під час розгляду справ про адміністративні правопорушення в контексті рішень ЄСПЛ йшлося під час круглого столу, який відбувся 14 березня 2025 року для суддів місцевих загальних та апеляційних судів. Захід, організований Національною школою суддів України, проходив в онлайновому режимі. До нього долучилася суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Олеся Борейко.
Спектр правопорушень, за які настає адміністративна відповідальність, досить широкий і охоплює різні сфери життя, які часто не пов’язані між собою. Як і в кожному судовому процесі, під час розгляду справ про адміністративні правопорушення важливим є забезпечення єдності та послідовності у застосуванні судами норм КУпАП щодо участі сторін у розгляді справ, а також створення єдиних підходів до формування судової практики у цій категорії справ.
Зважаючи на те, що КУпАП не містить чіткого процесуального визначення учасників справи, окрім особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, та її захисника, обговорення цих питань у світлі практики ЄСПЛ набуває особливої актуальності. Зокрема, важливими є висновки, викладені в рішеннях «Фігурка проти України» та «Гайдашевський проти України». Порушені на круглому столі питання та експертні обговорення спрямовані на забезпечення фундаментального конституційного принципу — принципу рівності.