У період з 14 жовтня 2024 року по 28 лютого 2025 року до суду надійшло 66 клопотань прокуратури у кримінальних провадженнях за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 408 Кримінального кодексу України (КК України), щодо звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.
Станом на сьогодні судом розглянуто 43 клопотання, 6 повернуто прокурору, а 14 перебувають на розгляді.
Нагадаємо, що 7 вересня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану».
Зокрема, відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, особа, яка під час воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407 або 408 КК України, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, визначеному кримінальним процесуальним законодавством. Для цього необхідно, щоб вона добровільно звернулася до слідчого, прокурора чи суду із заявою про намір повернутися до військової частини або місця служби для подальшого проходження військової служби. Також обов’язковою умовою є письмова згода командира (начальника) відповідної військової частини (установи) на продовження служби такою особою.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 286 Кримінального процесуального кодексу України, рішення про звільнення від кримінальної відповідальності ухвалює суд. Якщо на стадії досудового розслідування встановлено підстави для такого звільнення та отримано згоду підозрюваного, прокурор складає відповідне клопотання і направляє його до суду без проведення повного досудового розслідування. У випадку застосування ч. 5 ст. 401 КК України, прокурор або суд також повинен отримати письмову згоду командира військової частини (установи) на подальше проходження військової служби підозрюваним або обвинуваченим.
Згідно зі ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Таке звільнення здійснюється виключно судом відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284, ст. 288 КПК України із закриттям кримінального провадження.
Таким чином, можна констатувати добровільне повернення до служби 66 військовослужбовців, що позитивно впливає на зміцнення Збройних Сил України. Це свідчить про ефективність механізму звільнення від кримінальної відповідальності, який дозволяє військовослужбовцям виправити свої помилки та продовжити виконання обов’язку перед державою. Крім того, такий підхід сприяє підвищенню бойової готовності підрозділів, зміцненню військової дисципліни та формуванню відповідального ставлення до проходження служби.
Пресслужба суду.