Постійне вдосконалення професійних навичок – це не лише вимога законодавства, а й чудова платформа для фахових обговорень актуальних питань, що виникають у щоденній діяльності суддів.
Сьогодні завершилася п’ятиденна підготовка для підтримання кваліфікації суддів місцевих загальних судів, яка проведена Національною школою суддів України в онлайновому режимі у програмі Zoom.
З 02 по 06 грудня 2024 року судді Тростянецького районного суду Вінницької області Анна МУДРАК та Олеся БОРЕЙКО поповнювали свої знання, дякуючи насиченій та актуальній програмі підготовки та залученню у ролі спікерів високопрофесійних тренерів НШСУ – суддів різних інстанцій, науковців та експертів.
02 грудня 2024 року, у межах лекції Владислава Шиповича, судді Верховного суду «Особливості розгляду справ про спадкування», слухачі мали змогу детально ознайомитися з особливостями розгляду прав про спадкування та актуальною практикою у цій категорії спорів, в тому числі в період дії воєнного стану.
Суддя Харківського апеляційного суду, доктор філософії в галузі права Віктор Яцина став спікером лекції на тему «Особливості розгляду цивільних справ про відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії РФ проти України.
Микола Мазур, суддя Великої Палати Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент, детально роз’яснив слухачам НШСУ особливості написання судового рішення щодо воєнних злочинів.
Про судовий контроль за використанням судових рішень, актуальні питання та судову практику, судді мали змогу обговорити із Євгенієм Краснощоковим, суддею Верховного Суду у Касаційному цивільному суді.
У другий день підготовки учасникам запропоновано нагальні теми, а саме: Наталія Ахтирська, в.о. начальника навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Національної школи суддів України детально зупинилася на питанні Римського статуту та імплементацію стандартів міжнародного кримінального судочинства, а також говорили про очікувані зміни в правосудді України.
Про окремі аспекти розгляду цивільних справ про встановлення юридичних фактів під час дії воєнного стану, кількість яких значно зросла у зв’язку із збройною агресією РФ, розповіла Олена Білоконь, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, кандидат юридичних наук.
Спікером у лекціях присвячених застосуванню принципу юридичної визначеності при здійсненні правосуддя та огляду практики Європейського суду з прав людини у справах проти України у 2024 році стала Ірина Кушнір, керівник проєкту РЄ «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду», кандидат юридичних наук.
04 грудня 2024 року слухачі мали змогу почути професійну думку судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надії Стефанів про воєнні злочини, а саме про особливості їхньої кваліфікації за міжнародним та національним законодавством.
Із задоволенням учасники підготовки мали можливість поспілкуватися із Оксаною Кабиш, головним науковим співробітником відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України, кандидатом філологічних наук, доцентом, про акцентуаційну компетентність судді. Кожен зі слухачів переконався у тому, що навчатися потрібно все життя.
Про компетенцію Суду Європейського Союзу в кримінальному судочинстві суддів ознайомила Наталія Ахтирська.
Також 04 грудня відбувся вебінар для суддів місцевих загальних судів в межах підготовки на тему: «EyeWitness to Atrocities як інструмент збору цифрових доказів міжнародних злочинів в Україні». Співорганізаторами вебінару спільно із Національною школою суддів України стали: Міжнародна асоціація юристів (International Bar Association, IBA), Інститут з прав людини Асоціації правників України.
Модератором вебінару була Тетяна Фулей, начальник відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України, к. ю. н., заслужений юрист України. Із вступним словом виступила Інна Ліньова, радниця з міжнародної діяльності Асоціації правників України.
Презентували застосунок «EyeWitness to Atrocities» Керрі Боукер, директор, «EyeWitness to Atrocities» та Дмитро Гладкий, юрист, координатор «EyeWitness to Atrocities» в Україні.
У четвер – 05 грудня судді детально зупинились на болючих питаннях злочинів проти основ національної безпеки України в умовах війни та окупації. Окреслив найактуальніші питання з теми суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Микола Ковтунович.
Про особливості доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції учасники підготовку мали змогу почути від Світлани Яковлєвої, судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді. Слушно зазначити, що з цієї теми у слухачів виникло безліч запитань, адже для ухвалення справедливого, законного рішення доказування має вкрай важливе значення.
Спікером на тему «Окремі аспекти відшкодування моральної шкоди» став Руслан Лідовець, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, кандидат юридичних наук, доцент.
Змістовно про антикорупційне законодавство та про декларування в умовах воєнного стану суддів ознайомила Інна Білоус, суддя Вищого антикорупційного суду.
В останній день підготовки відбувся тренінг на тему «Відшкодування шкоди, завданої дорожньо-транспортною пригодою». Викладачами (тренерами) тренінгу стали: Євген Петров – суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, доктор юридичних наук, професор; Софія Данилів – суддя Заводського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, кандидат юридичних наук; Ярослав Пересунько – суддя Соснівського районного суду міста Черкас; Віктор Яцина – суддя Харківського апеляційного суду, доктор філософії в галузі права; Олег Назаров –директор Київського міжнародного судово-експертного інституту психологічної експертизи і досліджень на поліграфі, судовий експерт-психолог (поліграфолог), кандидат психологічних наук, доцент.
В ході тренінгу суддям запропоновано такі теми: Загальні засади відшкодування шкоди за законодавством України. Джерела підвищеної небезпеки у судовій практиці та їх види; Окремі питання відшкодування страховими компаніями шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки; Особливості проведення транспортно-товарознавчих експертиз із визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику колісного транспортного засобу та судово-психологічних експертиз з визначення розміру компенсації за моральну шкоду; Деякі питання відшкодування моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки; Актуальна практика розгляду судами цивільних справ про відшкодування майнової шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.
Під час тренінгу судді взяли участь у експрес-опитуваннях та обговореннях.
Традиційно на завершення підготовки відбулося анкетування.
Очікуємо на Сертифікати Національної школи суддів України і висловлюємо вдячність за якісно проведену підготовку НШС, а ЗСУ за можливість підвищувати кваліфікацію задля якісного справляння правосуддя та захисту прав людини та основоположних свобод.