Узагальнення судової практики розгляду цивільних справ щодо спорів, які випливають з кредитних відносин за 2009 рік.
Кредитна система є невід'ємною і важливою частиною економіки країни, оскільки від її функціонування залежить форма і динаміка розвитку країни, і в першу чергу в економічному плані.
Кредитні відносини функціонують у системі економічних відносин. В основі їх лежить рух особливого виду капіталу — позичкового капіталу. Кредитні відносини — це відособлена частина економічних відносин, пов'язана з наданням вартості (коштів) у позику і поверненням її разом із певним відсотком.
В ході узагальнення та аналізу статистичних даних цивільних справ щодо спорів, які випливають з кредитних відносин встановлено, що за 2009 р. до Тростянецького районного суду Вінницької області надійшло 88 цивільних справ по спорам, що виникають з кредитних відносин. Зокрема, спорів, щодо кредитних договорів та договорів банківського вкладу – 6 справ; щодо стягнення сум з боржника та з поручителів – 70 справ; щодо звернення стягнення на майно, передане в іпотеку чи в заставу – 9 справ; щодо дострокового повернення всіх сум за кредитним договором – 3 справи.
Справи, пов’язані з укладенням, виконанням і розірванням договорів банківського рахунку, а також справи, пов’язані з виконанням договірних зобов’язань в іноземній валюті протягом 2009 року до Тростянецького районного суду не надходили.
В цілому, судді правильно вирішували зазначені спори: постановлено 23 рішень про задоволення позовів повністю, по 50 справам видано судові накази, по одній справі відмовлено у позові, одну справу передано в інший суд, по 5 справам закрито провадження по справі; по 13 справам залишено заяви без розгляду. Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду складав 12 справ.
Аналіз матеріалів справ свідчить, що більшість спорів майнового характеру становлять спори, пов’язані з вимогами комерційних банків (які в основному виступають позивачами у цій категорії спорів) про стягнення заборгованості за кредитними договорами у зв’язку з невиконанням зобов’язань. Основними причинами виникнення цих спорів є порушення позичальниками вимог статті 161 Цивільного Кодексу України у частині виконання зобов’язань належним чином і в установлений строк відповідно до договору. Майже у всіх випадках ця обставина пов’язана з відсутністю коштів, а також іншого майна у позичальника.
Так, у справі № 2-520/09 р. рішенням Тростянецького районного суду від 6.10.2009 року стягнуто з Горуна Романа Васильовича на користь ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість за кредитним договором №013/035-15/60075 від 10.07.2008 року в сумі 22472,38 грн.
Водночас вивчення практики вирішення спорів за участю комерційних банків виявило, що останні все ще припускаються порушень вимог чинного законодавства у застосуванні норм матеріального права та цивільного процесу як на стадії укладення кредитних договорів, так і у процесі їх виконання та судового захисту своїх прав як кредитора.
Не завжди належним чином перевіряється кредитоспроможність позичальника. Особливо це стосується аналізу фінансово-економічного стану фізичної особи – позичальника.
Нетримання вимог законодавства під час укладення кредитних договорів призводить до виникнення спорів з боржниками з приводу визнання недійсними (повністю чи в певній частині) таких договорів та застосування наслідків, передбачених статтею 48 Цивільного Кодексу України.
Вивчення практики вирішення спорів, що виникають з питань забезпечення виконання зобов’язань за кредитними договорами, показало, що позови, пов’язані з вимогами комерційних банків про стягнення заборгованості з поручителів у зв’язку з невиконанням позичальниками своїх зобов’язань , а також щодо звернення стягнення на заставне майно за договорами застави, рішеннями Тростянецького районного суду Вінницької області у переважній більшості були задоволені. Це свідчить про те, що під час укладення таких договорів комерційні банки переважно дотримуються вимог чинного законодавства в частині забезпечення виконання зобов’язань у такі способи, як застава, порука та гарантія.
Так, у справі № 2-471/09 р. рішенням Тростянецького районного суду від 15.10.2009 року повністю задоволено повні вимоги ЗАТ КБ «ПрибатБанк», в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №VIUPGA 0000000971 від 15.04.2008 року в розмірі 90716,25 грн. звернути стягнення на квартиру загальною площею 54,1 кв. м, яка розташована за адресою: Вінницька область Тростянецький район с. Капустяни, вул. С. Мурованого, буд. 5, кв. 5 шляхом продажу вказаного предмета іпотеки (на підставі договору іпотеки укладеного на забезпечення кредитного договору № VIUPGA 0000000971 від 15.04.2008 року Закритим акціонерним товариством комерційним банком «Приватбанк» з укладенням від імені відповідача договору купівлі-продажу будь-яким способом з іншою особою-покупцем, з отриманням витягу Державного реєстру прав власності, а також наданням «Приватбанку» всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу.
Так, у справі № 2-613/09 р. рішенням Тростянецького районного суду від 23.11.2009 року було стягнуто солідарно з Дорошева Г.П. і Дорошевої Т.І. на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси Кредит» м. Київ в особі Філії «Центральне РУ» Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси Кредит» м. Київ загальну суму заборгованості за кредитним договором №47-73/08-ШД від 05.08.2008 року в розмірі 17256,66 грн.
Висилити Трубіцина М.О., 1961 року народження, Трубіина О.М., 1983 року народження, які проживають і зареєстровані у квартирі , розташованій за адресою: Вінницька область Тростянецький район с. Капустяни вулиця С. Мурованого буд. 5 кв. 5 зі зняттям з реєстраційного обліку у відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Тростянецького РВ УМВС України у Вінницькій області.
Як показало узагальнення при постановленні рішень судді, в основному, керувались положеннями Цивільного Кодексу України і виходили з умов договору, укладеного між суб’єктами правовідносин.
При цьому слід визначити правильною практику суддів, які керувались положеннями статті 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України та інших актів цивільного законодавства.
Спірних питань застосування норм матеріального та процесуального права при розгляді справ зазначеної категорії не виникало.
Справи зазначеної категорії в апеляційному порядку не оскаржувались.
Голова Тростянецького
районного суду Капуш С.І.