Згідно плану роботи Тростянецького районного суду на перше півріччя 2012 року проведено узагальнення судової практики Тростянецького районного суду Вінницької області з повернення кримінальних справ на додаткове розслідування у 2011 році.
В ході узагальнення та аналізу статистичних даних та кримінальних справ встановлено, що протягом 2011 року на розгляді в Тростянецькому районному суді перебувало 214 кримінальних справ щодо 234 осіб. Із всіх справ, що перебували на розгляді, протягом року розглянуто 173 справи, або 73,9 %.
Серед розглянутих справ постановлено 131 вирок, 22 справи провадженням закрито 8 справ направлено за підсудністю, 12 справ повернуто на додаткове (досудове) розслідування.
Загалом же частка справ, що повернуті на додаткове розслідування становить 6,9 % від розглянутих справ.
Справи, що відправлені на додаткове розслідування, стосувались 15 осіб, серед яких одна особа є неповнолітньою.
На додаткове розслідування справи можуть направлятись як із стадії попереднього розгляду справи, так і зі стадії судового розгляду справи.
Відповідно до ст. 246 КПК України, суддя при попередньому розгляді кримінальної справи вправі з власної ініціативи повернути її на додаткове розслідування лише у випадках, коли під час порушення справи, провадження дізнання, досудового слідства були допущені такі порушення вимог КПК, без усунення яких вона не може бути призначена до судового розгляду. В решті передбачених зазначеною статтею випадків, а саме, коли є підстави для притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, окремий розгляд справи щодо яких неможливий, або для кваліфікації дій обвинуваченого за статтею КК України, якою передбачено відповідальність за більш тяжкий злочин, чи для пред’явлення йому обвинувачення, яке до цього часу не було пред’явлене, справа може бути повернута на додаткове розслідування лише за наявності відповідного клопотання одного із названих у ч. 2 ст. 246 КК України учасників процесу.
Протягом 2011 року судом при попередньому розгляді справ не вбачалось таких істотних порушень закону, допущених під час порушення справи, провадження дізнання або досудового слідства, її призначенню до судового розгляду, що унеможливлювали б поновити права та інтереси учасників процесу, які б давали підстави суду для повернення справ на додаткове розслідування із стадії попереднього розгляду. Відповідно випадків повернення справ на додаткове розслідування із стадії попереднього розгляду справи протягом 2011 року не було.
Всі 12 справ було повернуто на додаткове розслідування із стадії судового розгляду справи.
Відповідно до ст. 281 КПК України, повернення справи на додаткове розслідування зі стадії судового розгляду справи допускається лише з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства.
Так, досудове слідство визнається неповним якщо під час його провадження всупереч вимогам статей 22 і 64 КПК України не були досліджені або були поверхово чи однобічно досліджені обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Так, наприклад постановою суду було повернуто на додаткове розслідування кримінальну справу № 1-4/11 за звинуваченням Р. В.В., Х. Ю.О. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, оскільки органами досудового слідства не було з’ясовано питання вартості викраденої металевої конструкції, оскільки як вбачається з матеріалів справи трансформаторна підстанція на момент крадіжки була розукомплектована.
Також на підставі ст. 281 КК України, у зв’язку із допущенням істотної неповноти досудового слідства було повернуто на додаткове розслідування кримінальну справу № 1-9/11 по звинуваченню Ц. В.М. за ч. 1 ст. 190 КК України. При цьому постановою суду визначено при проведенні додаткового розслідування провести додаткові слідчі дії з метою повного та всебічного розгляду справи.
Крім того, відповідно до ст. 431 КПК України, при розгляді справ про злочини, перелічені в ст. 425 КПК України, суд вправі повернути справи для провадження досудового слідства, якщо виникає необхідність з’ясування істотних додаткових обставин, які не можуть бути встановлені в судовому засіданні.
Так, з вищевказаної підстави, кримінальну справу протокольної форми досудової підготовки матеріалів по обвинуваченню О. М.Я, у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 213 КК України направлено прокурору Тростянецького району для організації проведення досудового слідства по кримінальній справі. Справу повернуто прокурору, оскільки виникла необхідність з’ясування істотних додаткових обставин, які не можуть бути встановлені в судовому засіданні.
Відповідно до вимог КПК України, вказівки суду, зазначені в постанові про повернення справи на додаткове розслідування є обов’язковими для органу дізнання, слідчого та прокурора. Не дослідження обставин, зазначених судом, який повернув справу на додаткове розслідування, коли необхідність дослідження тієї чи іншої з них випливала з нових даних, установлених при судовому розгляді, є однією з підстав для визнання слідства неповним, оскільки значення обставини мають істотне значення для правильного вирішення справи.
По даній категорії справ до апеляційної інстанції було оскаржено 4 постанови.
Із оскаржених постанов про повернення справи на додаткове розслідування 1 постанову апеляційним судом залишено в силі. Так, залишено без змін постанову Тростянецького районного суду від 11.02.2011 року якою було повернуто на додаткове розслідування кримінальну справу по звинуваченню П. Є.С. за ч. 1 ст. 115 КК України.
По 3 кримінальних справах апеляційним судом скасовано постанови суду про повернення справи на додаткове розслідування. Так, по кримінальній справі за звинуваченням К. Л.Г. постанову про повернення справи на додаткове розслідування скасовано оскільки суд не взяв до уваги, що допущені неповнота досудового слідства може бути усунута в судовому засіданні при розгляді справи по суті.
З аналогічних підстав скасовано постанову Тростянецького районного суду про повернення на додаткове розслідування кримінальної справи за звинуваченням Т. А.Ф. за ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 307 КК України.
При вирішення питань про повернення справ на додаткове розслідування суду необхідно враховувати положення ст. 281 КПК України, відповідно до яких, повернення справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства може мати місце лише тоді, коли ця неповнота або неправильність не може бути усунута в судовому засіданні.
Також слід враховувати, що неповноту та неправильність може бути усунуто у судовому засіданні шляхом більш ретельного допиту підсудного, потерпілого, свідків, витребування необхідних документів, дослідження інших обставин, які мають істотне значення для правильного вирішення справи, зокрема шляхом давання судових доручень в порядку ст. 315-1 КПК України.
Особливу увагу слід звернути на використання суддями у практиці постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.02.2005 року № 2 «Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування». Зокрема відповідно до п. 10 вказаної постанови, неприпустимим є повернення справи на додаткове розслідування у випадках, коли немає доказів, які б підтверджували обвинувачення, і вичерпані всі можливості одержання додаткових доказів. За таких обставин суд має витлумачити всі сумніви на користь підсудного і постановити згідно з ч. 4 ст. 327 КПК України виправдувальний вирок.
Суддя Тростянецького районного суду С.М. Савченко
Виконав: помічник судді О.М. Корнієнко